نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
عالمی بلخی
۲۴ اسد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۱

عالمی بلخی

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین عالمی بلخی،یکی از چهره‌های شناخته‌شدۀ سیاسی،اجتماعی و فرهنگی افغانستان، سنگلاخی تبار و از اولادۀ «سیدشاه قباد ولی» جد سادات حسینی نسب سنگلاخ می‌باشد.

بتول سیدحیدری
۶ حمل ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۸

بتول سیدحیدری

خانم بتول سیدحیدری اصلا از دره صوف ولایت سمنگان افغانستان است که در سال ۱۳۶۱در کشورسوریه به دنیا آمده وهمان جا درس خوانده است. بعد به ایران آمده و ساکن شهر اصفهان شده است. خانم حیدری در رشته‌ی تجربی دیپلم گرفته و داری مدارک فوق دیپلم زبان انگلیسی و لیسانس روانشناسی عمومی و فوق لیسانس روانشناسی بالینی ...

«قسیم اخگر» پژوهشگر و فعال حوزه رسانه بعد از تحمل یک دوره بیماری درکابل جان باخت
۹ دلو ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۱

«قسیم اخگر» پژوهشگر و فعال حوزه رسانه بعد از تحمل یک دوره بیماری درکابل جان باخت

پیام آفتاب: «قسیم اخگر» پژوهشگر و فعال مدنی سرشناس افغانستان به دنبال بیماری طولانی در خانه‌اش در کابل درگذشت، آقای اخگر بیماری قند داشت و از آغاز سال جاری خورشیدی به دلیل سکته مغزی، به هشت سال مدیریت خود در روز نامه هشت صبح پایان داد و به بستر بیماری افتاد.

داکتر احمدشاه فرهت
۴ عقرب ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۴

داکتر احمدشاه فرهت

پیام آفتاب: داکتر احمدشاه فرهت، پرشک متخصص اطفال است که در مشهد زندگی می‌کند و امروز به عنوان یکی از پزشکان فوق تخصص در رشته اطفال مشغول به فعالیت علمی و پژوهشی می‌باشد، وی در مصاحبه زیر به جزئیات بیشتری از زندگی خود اشاره کرده‌است.

شهید علوی
۳۱ سنبله ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۰

شهید علوی

نور دعا و نیایش از پایگاه امام مهدی(ع) آسمان و زمین را به هم پیوند می‌داد و اشک های سوزان و ناله های دردمندانه‎ی مجاهدان، فرشتگان را به تعظیم وا می‌داشت و شیاطین را به لرزه می انداخت.افسوس و صد افسوس که بعد از شهادت علوی آن معبد عاشقان الله(پایگاه امام مهدی) جولانگاه جاهلان و فاسدان از خدا بی خبری قرار ...

قنبرعلی تابش
۷ سنبله ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۳

قنبرعلی تابش

پیام آفتاب: یکی از شخصیت های ادبی معاصر که در چند ماه گذشته کنگره های بزرگداشت فراوانی برای وی برگزار شده است، قنبرعلی تابش می باشد،‌ به همین مناسبت زندگینامه وی با استفاده از منابع در دسترس تهیه و تدوین شده است.

سید حسین انوری
۲ سنبله ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۶

سید حسین انوری

پیام آفتاب: انوری به عنوان یکی از مشهورترین مجاهدین شیعه شناخته شده و نام او همواره در کنار مبارزان بزرگی همچون احمد شاه مسعود، عبدالحق، سید حسن جگرن و ... برده می‌شود و از این بابت از شهرتی بین‌المللی برخوردار است.

صادقی نیلی
۲۴ ثور ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۳۴

صادقی نیلی

قهرمان داستان ما هنوز آغازين روزهاي بهار عمر را مي­گذراند و تازه پا به دائره بلوغ نهاده است كه پدر چهره در نقاب خاك مي­كشد و فرزند را با كوله­باري از مشكلات و مصائب تنها مي­گذارد. اين حادثه، محمد حسين نوجوان را كه تنها پسر خانواده است، وار ميدان تلاش معاش مي­كند و مسئوليت خانواده پر ازدحام، دست تنگ ...

حاجی‌نادرالله‌داد
۱۶ حوت ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۰

حاجی‌نادرالله‌داد

حاجی نادرعلی الله داد، یکی از شخصیت‌های مشهور شیعه و مردم هزاره و بخصوص دره‌ی ترکمن بود که بخاطر کمک به مردمان فقیر از هر قوم و طایفه‌ای، و ایستادگی در برابر عوامل ستمگر دولت وقت برسر زبانها افتاده بود. حاجی نادر شخصیت با وقار، شجاع، مردم دوست، خیّر، مؤدب و مسلمان شیعه بود که به مناسک مذهبی اعتقاد و ...

دکترعصمت‌اللهی
۶ جدی ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۵

دکترعصمت‌اللهی

بعد از اخذ مدرک phd علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی، با وجودی که دانشگاه از من خواست در آنجا تدریس کنم و مدتی هم دوره‌ لیسانس را تدریس کردم ، اما من گفتم افغانستان حقی بر گردن من دارد، من فرزند آن سرزمین هستم و از آنجا نشو و نما کردم، در خدمت وطن خود باشم بهتر است، و بنا براین،راهی کشور شدم.

عبدالشکور اخلاقی
۲۲ قوس ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۵

عبدالشکور اخلاقی

آقای اخلاقی ازسال ۱۳۸۶ مدیرمسئولی ماهنامه حقوق بشر، ارگان نشراتی کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان را بعهده گرفته است که تاکنون ادامه دارد. علاوه براین دربسیاری ازسیمینارها وهمکاری با جراید و رسانه های کشور در راستای فعالیت های کاری اش حضور و همکاری داشته است.

بابا رحیم مشرب
۲۷ عقرب ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۱

بابا رحیم مشرب

«بابا رحیم مشرب» شاعر؛ عالم، صوفی، فیلسوف در سال ۱۶۵۳ ه.ش در ولایت سمنگان تولد یافته و در سال ۱۷۱۱ به اساس دسایس ملاهای متعصب و کوردل با حکم محمود خان در ولایت بلخ به دار آویخته شده و در کنار قبر «جوانمرد قصاب» دفن گردیده و سپس جسد وی را به شهر اشکمش ولایت تخار انتقال یافته که اکنون زیارتگاه خاص و عام ...

آیت‌ الله صادقی یکاولنگی
۹ عقرب ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۷

آیت‌ الله صادقی یکاولنگی

آیت‌الله صادقی مردی عالم، مخلص خادم به اسلام و مسلمین بود که تمام عمر بابرکت خود را در جهت نشر معارف اهل‌بیت (ع) صرف کرد و در این راه مشکلات فراوانی را تجربه کرد و درعین حال با صبر و حوصله از کنار تمام ناملایمات زندگی گذشت.

عیدمحمد شیرزی
۲ عقرب ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۲۷

عیدمحمد شیرزی

استاد عید محمد «شیرزی» فرزند محمد امین، در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی در منطقه کارته چهارشهر کابل چشم به دنیا گشود، در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی تحت نظر استاد عبدالحبیب «مهیار» که از جمله اولین شاگردان مکتب ورزش رزمی تکواندو در افغانستان بود، به آموزش آغاز کرد و بنابر لیاقت، استعداد و فعالیت ورزشی، به درجه استادی ...

محمد رحیم الهام
۳۱ اسد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۱

محمد رحیم الهام

استاد محمد رحیم الهام فرزند فضل الدین در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در چهاردهی کابل چشم به جهان گشود. تعلیمات اسلامی و مروج آن زمان را نزد عم خود حاجی صدرالدین مشهور به حاجی ملا فرا گرفت. تعلیمات ابتدایی را در لیسۀ نوی کابل (محمود طرزی) آغاز نمود. در سال ۱۳۲۸ در لیسۀ غازی تحصیلات ثانوی خویش را ادامه داد و در ...

غلام‌محمد مصورمیمنه‌گی
۷ اسد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۱

غلام‌محمد مصورمیمنه‌گی

غلام محمد میمنه‌گی که فرزند عبدالباقی سرخابی مینگ باشی (فرمانده قوای هزارنفری = دگروال) اردوی شاهی در ولایت فاریاب است. در سال ۱۲۵۲ ش/۱۸۷۳ م در شهر میمنه هنگامی چشم به جهان گشود.

شهید سید صفدرعلی احسانی
۷ اسد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۸

شهید سید صفدرعلی احسانی

در خانواده سیادت، معنویت و روحانیت در سال ۱۱۳۲۸ ش کودکی خوش سیما و نورانی متولد شد که مرحوم آخوند سید محمد اکبرر (در شهید) به عشق مولایش، اسم مبارکش را سید صفدر علی گذاشتت.

محمدسرور مولایی
۳ اسد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۴

محمدسرور مولایی

دکتر محمدسرور مولایی، یکی از اندیشمندان بزرگ افغانستان است که آثار ارزشمندی در قلمرو زبان و ادب پارسی و تاریخ‌ و فرهنگ کشور نگاشته یا تصحیح و ویرایش کرده است.

استاد فتح محمد
۲۱ سرطان ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۹

استاد فتح محمد

استاد خود یک مجاهد با فرهنگ و جنگجو با هدف بود، او مسؤلیت یک مجاهد و یک فرمانده مجاهد را بخوبی میدانست، استاد مرحوم نهایت حلیم و نرمخوی بود، در مجالس بیشتر خاموشی به زبان داشت، سعی می نمود تا بشنود ازینکه سخن گوید، همیشه با وضو می بود، در هر وهله زندگی در تلاش آموختن علوم دینی بود،

ظاهر هويدا
۲۵ حوت ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۲۸

ظاهر هويدا

ظاهر هويدا (زادۀ ۱٣٢٣ خ - درگذشته ۱٣۹٠ خ)، آوازخوان و آهنگساز موفقی است که در گذشته، هنرپيشه سينما و گوينده راديو تلويزيون افغانستان بوده است.

نام و نام خانوادگی
ایمیل