نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
​افزایش ناامنی در برچی و بی‌توجهی نهادهای امنیتی
۱۵ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۱

​افزایش ناامنی در برچی و بی‌توجهی نهادهای امنیتی

دست‌های سیاسی در تلاش‌اند حضور بخشی از مردم را در پارلمان کم‌رنگ سازند و از همین‌رو، افزایش ترور و حملات انتحاری در دشت برچی یکی از ابزارهای خونین گروه‌های فاشیست هستند که نمی‌خواهند شماری از باشندگان به پای صندوق‌های رای بروند و نماینده شان را در پارلمان انتخاب کنند.

​خطر داعش از افغانستان تا بریتانیا
۱۳ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۲

​خطر داعش از افغانستان تا بریتانیا

گفته‌های وزیر دفاع بریتانیا در حالی مطرح می‌شود که پیش از نیز گزارش‌های از ارتباط گروه داعش در افغانستان با برخی از سازمان‌های استخباراتی در دست بود.

​تروریستی که در خانه‌اش می‌جنگید!
۱۳ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸

​تروریستی که در خانه‌اش می‌جنگید!

حقانی رهبر یک گروه تروریستی بود که در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان فعالیت داشت. این گروه از زمان تشکیل آن تاکنون با حمایت نظامی و مالی پاکستان همراه بوده است و یکی از گروه‌های هراس‌افکن به شمار می‌آید که با تسلط بر برخی ولایت‌های مرزی نقش زیادی در تخریب و ویرانی کشور داشته است.

ARAB - RACE PASHTUNS
۱۲ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵

ARAB - RACE PASHTUNS

The Pashtun tribes are made up of big and large matrimonial branches that are rooted in the Arabs, Turks, Tajiks, Baluchs, Indians, and others. Our goal in this article is not to address all the Pashtun tribes, but we seek to identify tribes that have a descent root in the Arab people and the descendants ...

عربستان؛ از خلق فاجعه در یمن تا تقویت داعش در افغانستان
۱۱ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۵

عربستان؛ از خلق فاجعه در یمن تا تقویت داعش در افغانستان

اقدامات عربستان در روند صلح کابل و مشروعیت‌زدایی از طالبان، در تناقض با کارنامه ریاض در یمن و همچنین اتهامات دست داشتن این کشور در حمایت از داعش در افغانستان است، بنابراین دولت وحدت ملی از مسیر گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان مشکلات را حل کند.

از کابل تا واشنگتن(2)
۱۰ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱

از کابل تا واشنگتن(2)

شکافهای طبقاتی را در امریکا، بی خانمانها (Home less) در خیابان‌های واشنگتن، نیویارک و بخصوص لاس آنجلس به وضوح نشان می‌دهند. وضع بی خانمان‌ها، در خیابان‌های واشنگتن و لاس آنجلس، شباهت‌های زیادی با وضع گدایان، معلولان و معتادات بی خانمان در شهر کابل دارد.

​نگرانی از بروز تقلب اعتراض احزاب سیاسی را برانگیخت
۸ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۵

​نگرانی از بروز تقلب اعتراض احزاب سیاسی را برانگیخت

ود سیستم بایمتریک نیز بخشی از دلیل تقلب است؛ اکنون احزاب سیاسی تاکید دارد که در نبود سیستم بایمتریک انتخابات باز هم دستخوش تقلب و حق‌تلفی خواهد شد.

در خوب و بدِ حضور نظامی چین در افغانستان
۷ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰

در خوب و بدِ حضور نظامی چین در افغانستان

تامین امنیت و ثبات افغانستان برای روسیه و چین و حتی ایران و هند اهمیت بیشتری دارد تا برای آمریکا. چراکه آمریکا در آن سوی دیگر کره خاکی هیچ تهدیدی را احساس نمی‌کند و تنها از جان و مال مردم افغانستان برای رسیدن به اهداف خودش بهره می‌برد و گسترش ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان این کشور را متاثر نمی‌کند ...

​غدیر و پرسشهای به درازای تاریخ!
۵ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۳

​غدیر و پرسشهای به درازای تاریخ!

برخي گمان برده‌اند كه امامت منحصر در زعامت سياسي و رهبري اجتماعي است. ازاين رو در نگاه آنها انتخابي بودن رهبر و امام نسبت به انتصابي بودن و موروثي بودن آن، با دموكراسي سازگارتر به نظر مي‌رسد. اما تأمل در روايات مربوط به امامت و ولايت نشان مي‌دهد كه مسألۀ امامت فراتر از زعامت سياسي جامعه است و شئون مختلف ...

​ميراث اتمر
۵ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵

​ميراث اتمر

بسياري‌ها او را به حيث رييس جمهور در سايه، پرنفوذترين فرد كابينه، داراي ارتباطات مشكوك با سفارت انگليس، عضو حلقه خاص رييس جمهوري، و دفتر او را به حيث كانون توطئه مي خواندند.

​معمای کابل بانک و مرگ مشکوک فرنوت!
۳ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۹

​معمای کابل بانک و مرگ مشکوک فرنوت!

با مرگ شیرخان فرنوت یکبار دیگر پرونده فساد کابل بانک سر زبان ها افتاد و حدس و گمان های زیادی در این رابطه مطرح شد.

بلخاب، چرا جنگ داخلی؟!
۳ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۳

بلخاب، چرا جنگ داخلی؟!

از دو سال به این طرف بسیاری از احزاب در بلخاب در میان هواداران خود سلاح توزیع کرده‌اند؛ آن‌هم به بهانه خطر طالبان و ... امّا درواقع برای بسط نفوذ و گسترش قدرت خود در بلخاب. البته هرکس به اندازه قدرت و امکانات خود این کار خلاف قانون را انجام داده‌اند. تجارت سلاح در بلخاب آزادانه صورت می‌گیرد و چون بلخاب ...

​چرا طرح آتش‌بس نتیجه نداد؟
۱ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۱

​چرا طرح آتش‌بس نتیجه نداد؟

طالبان نه‌تنها که پیشنهاد حکومت افغانستان را رد کرد بلکه موج حملات‌شان را در نقاط مختلف کشور افرایش داده و جنگجویانش را بیش‌تر به جنگ تشویق می‌کند.

توهم استقلال
۲۸ اسد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۵

توهم استقلال

امروزه در محافل سیاسی افغانستان انتقادات زیادی در رابطه به مسئله استقلالیت کشور مطرح است. برخی‌ها وابستگی‌های سیاسی، فقدان حاکمیت قوی که بتواند از منافع ملی کشور به گونه لازم پاسبانی کند و نیز عدم خودکفایی اقتصادی از موارد عمده‌ای‌اند که آگاهان آن را نشانه‌های نبود استقلالیت واقعی می‌دانند.

​روز استقلال افغانستان در حضور استعمارگران
۲۸ اسد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۰

​روز استقلال افغانستان در حضور استعمارگران

هر چند افغانستان ۹۹ سال قبل در چنین روزی استقلال خود را از انگلیس بازپس گرفت اما به دلیل جایگاه راهبردی و موقعیت جغرافیایی هرگز از دایره طمع جهانخواران بیرون قرار نگرفت و تا امروز به اشکال مختلف آن استقلال را به زخم زده‌اند.

​شیون شقایق
۲۷ اسد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۳

​شیون شقایق

ای مادر علی و ای مادران قربانیان هم قطار علی! ای مادران شقایق گریه کنید. ای ابرهای بغض آلود و ای واژه های اندوه اندود! ای جملات نامفهومی که بر زبان سرگشتگی می آیید. ای دوشیزگان دور . ای همه گاهواره ها! ای مادران قرن ها گریه کنید که رویای دانا شدن و انسان بودن و داکتر شدن علی و هم صنفی هایش در گور ابوجهل ...

​باید فکر ترور را از میان برداشت!
۲۶ اسد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۱

​باید فکر ترور را از میان برداشت!

چندپاره‌گی سیاسی_اجتماعی و نبود یک چهره قابل قبول برای تمامی شیعیان در جهت سردمداری این تشکل نیز یک چالش دیگر است که نمی‌توان به سادگی آن را حل کرد.

​حمله به مراکز آموزشی چه پیامی دارد؟
۲۵ اسد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵

​حمله به مراکز آموزشی چه پیامی دارد؟

دشت برچی نقطه‌ای از شهر کابل است که در آن مراکز مذهبی، آموزشی و تحصیلی شیعیان فعالیت گسترده دارد. گروه داعش که سرنخ بیرونی آن به دستگاه‌های سلفی-وهابی وصل است و هراس از آگاهی اصیل دارد، از وجود چنین مراکز بیم داشته و همیشه در پی نابودی آن‌ها هستند.

​جنگ غزنی یک "پروژه" است!
۲۳ اسد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۴

​جنگ غزنی یک "پروژه" است!

جنگ غزنی یک پروژه حکومتی و استخباراتی است که در یک‌سوی آن ستون پنجم قرار دارد و در سوی دیگر، طالبان و تیوریسن‌های نظامی سازمان استخبارات پاکستان(ISI)

​گسترش بی‌اعتمادی و بحران مشروعیت در افغانستان
۲۳ اسد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۳

​گسترش بی‌اعتمادی و بحران مشروعیت در افغانستان

ناامنی و فضای رعب و وحشت و فساد گسترده در سیستم سیاسی افغانستان اعتماد مردم به دولت را از بین برده و بی‌اعتمادی و سوءظن را جایگزین می‌نماید این فضای بی‌اعتمادی و سوءظن خود می‌تواند زمینه‌ساز گرایش برخی اقشار به سمت خشونت و افراطی‌گری گردد و کوچکترین پیامد آن می‌تواند عدم تمایل مردم به مشارکت سیاسی باشد....

نام و نام خانوادگی
ایمیل