نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
انجمن فرهنگی ناظم هروی
۱۲ اسد ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۰

انجمن فرهنگی ناظم هروی

انجمن فرهنگی ناظم هروی نخست در ماه سنبلهٔ ۱۳۵۲ خورشیدی تحت انجمن دوستداران سخن در ولایت هرات تأسیس شد. بعد از کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ و دراز دامنی جنگ بیشتر اعضای آن مجبور به ترک وطن شده و به کشور ایران مهاجرت کردند.

کانون فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی
۸ اسد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۱

کانون فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی

کانون فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی در سال ۱۳۶۷ خورشیدی بنا بر علاقمندی و ذوق فرهنگ پروری الحاج سید منصور نادری از بودجه شخصی‌شان در شهر کابل تأسیس گردید.

سازمان جوانان مترقی
۵ جوزا ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۰۲

سازمان جوانان مترقی

سازمان جوانان مترقی، متشکل از دو حلقهٔ دکتر اکرم یاری، از خان‌زاده‌های جاغوری و وابسته به دربار ظاهرشاه و دکتر هادی محمودی بود.

سازمان نصر افغانستان
۵ جوزا ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۰۶

سازمان نصر افغانستان

​سازمان نصر افغانستان در تابستان سال ۱۳۵۸ در ابتدا به‌نام «گروه نصر» با انتشار اعلامیه‌ای در شهر قم اعلام موجودیت کرد. گروه نصر توسط آقایان سیدحسین حسینی درهٔ صوفی، ضامن‌علی واحدی، عبدالعلی مزاری، میرحسین صادقی ترکمنی (پروانی)، قربانعلی عرفانی، یوسف واعظی، عبدالحسین اخلاقی، خادم‌حسین ناطقی و عزیزالله ...

«جبهۀ نجات افغانستان» اعلام موجودیت کرد
۱۰ ثور ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۱۸

«جبهۀ نجات افغانستان» اعلام موجودیت کرد

جبهه نجات افغانستان، مخالفت خود را با ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان و امضای پیمان امنیتی کابل- واشنگتن اعلام کرد.

گروه توحیدی قیام مستضعفین
۲۲ جدی ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۳۱

گروه توحیدی قیام مستضعفین

«گروه توحیدی قیام مستضعفین»، توسط «محمدقسیم اخگر» تأسیس شد. اخگر بعد از آن‌که از سازمان نصر اخراج شد به پاکستان رفت و در آنجا به فعالیت‌های پنهانی تحت عنوان «گروه توحیدی قیام مستضعفین» در شهر کویته پرداخت.

حزب انقلاب ملی
۲۲ جدی ۱۳۸۹ ساعت ۱۸:۳۲

حزب انقلاب ملی

حزب انقلاب ملی، در سال ۱۳۵۵ قبل از تدوین و توشیح قانون اساسی دولت جمهوری افغانستان در تاریخ ۵ حوت/اسفند ۱۳۵۵، توسط سردار محمدداوود، اولین رئیس‌جمهور کودتایی‌افغانستان، ‏ تأسیس شد‏.

سازمان انقلابی افغانستان
۲۲ جدی ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۵۹

سازمان انقلابی افغانستان

سازمان انقلابی افغانستان (Afghanistan's Revolutionary Organization) یک سازمان کمونیستی _ مائوئیستی است که با انشعاب از «سازمان رهایی» در تاریخ ۱ حمل/فروردین ۱۳۸۷ تأسیس شده‌است.

فدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان (ففتا)
۱۵ سرطان ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۵۳

فدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان (ففتا)

​فدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان (ففتا) (Cultural Federation of The Turks of Afghanistan) در هفدهم ماه می سال ۲۰۰۸ میلادی، توسط روشنفکران به‌طور عمده چپگرای ترکتبار افغانستان در شهر «تلبرگ» هالند به ریاست دکتر اکبرهمت فاریابی و معاونت دکتر قمرالدین مصلح و خانم فرشته ضیایی تأسیس شد.

محیط مرگبار و رستاخیز حزب ملی افغانستان /حکیم روان
۱۰ جوزا ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۰۱

محیط مرگبار و رستاخیز حزب ملی افغانستان /حکیم روان

ظهور حزب ملی افغانستان در حیات سیاسی جامعه افغانی امیدها و باورهای به باد رفته را دوباره جان بخشید. حزب ملی افغانستان با واقعبینی راه طی شده و تجارب گذشته را خلاقانه به محاسبه دقیق و عینی گرفته و در تلفیق با شرایط، اوضاع واحوال کشور و جهان، راه روشن و شفاف مبارزه به خاطر تأمین حاکمیت ملی، استقرار صلح ...

مرکز فرهنگی هنری افغانستان
۲۶ دلو ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۱۵

مرکز فرهنگی هنری افغانستان

مرکز فرهنگی هنری افغانستان، همان مؤسسهٔ فرهنگی «در دری» است که با انتشار فصلنامهٔ «در دری» در بهار سال ۱۳۷۶ در مشهد مقدس، اظهار وجود کرد.

مجمع اسلامی میثاق
۲۶ دلو ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۴۰

مجمع اسلامی میثاق

مجمع اسلامی میثاق (Misaq Islamic Assembly) که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شده یکی از تشکل‌های فرهنگی اسلامی و متعهد شیعی به‌شمار می‌رود که از طلبه‌ها و دانشجویان علوم اسلامی تشکیل شده‌است.

مجمع دانشگاهیان افغانستان
۲۶ دلو ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۲۴

مجمع دانشگاهیان افغانستان

«مجمع دانشگاهیان افغانستان» در ابتدا با عنوان «مجمع دانشجویان و فارغ التحصیلان افغانستان» در شهر مقدس قم توسط دانشجویان افغانی تأسیس شد که سرپرستی آن را آقای جعفری به عهده داشت.

آرامگاه «سید شاه قباد» در درهٔ سنگلاخ
۱۰ جدی ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۵۴

مجمع جوانان سنگلاخ

«احیا و اشاعهٔ اندیشهٔ تابناک اسلام و تقویت روح عبودیت الهی و ترویج اخلاق اسلامی در میان مردم، بویژه نسل جوان» از اهداف مجمع جوانان سنگلاخ است.

شورای فرهنگی افغانستان (شفا)
۲۶ عقرب ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۵۹

شورای فرهنگی افغانستان (شفا)

شورای فرهنگی افغانستان در سال ۱۳۷۶ در کشور سویدن توسط جمعی از فرهنگیان، اساتید دانشگاه و فرهیختگان افغان تأسیس شد.

«عنایت الله شهرانی» در ۲۶ نوامبر ۲۰۰۰ میلادی با هدف احیای فرهنگ افغانستان و یکجا کردن هنرمندان آوارهٔ افغانستان از گوشه و کنار جهان، «اتحادیهٔ سرتاسری هنرمندان افغانستان» را تأسیس و همزمان با آن از طرف اعضای مجلس مؤسسین به عنوان رئیس عمومی این اتحادیهٔ انتـخاب شد.
۲۶ عقرب ۱۳۸۸ ساعت ۰۹:۲۴

اتحادیهٔ سرتاسری هنرمندان افغانستان

اتحادیه سراسری (=سرتاسری) هنرمندان افغانستان در ششم قوس سال ۱۳۷۹ در شهر نیویورک توسط عده ای از شخصیت‌ها و هنرمندان افغانی مقیم آمریکا تأسیس شد.

بنیاد فرهنگی کوثر
۲۶ عقرب ۱۳۸۸ ساعت ۰۷:۴۹

بنیاد فرهنگی کوثر

بنیاد فرهنگی کوثر (Kosar Cultural Foundation): بنیاد فرهنگی کوثر در تاریخ ۱۸/۳/۱۳۸۴ در تهران تأسیس شده است.

مؤسسه فکری برشنا
۱۴ سنبله ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۰۶

مؤسسه فکری برشنا

موسسة فکری برشنا به تأسی از مادة (۳۵) قانون اساسی بحیث یک انجمن فکری غیر انتفاعی، غیر سیاسی و بی طرف متشکل از اهل تحقیق ومطالعه، مبتنی جواز کار فعالیت نمبر (۶۰۵) مورخ ۳/۱۰/۱۳۸۷ وزارت اقتصاد تثبت و رسمیت پیدا کرده است.

حزب نیاز ملی
۲۸ سرطان ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۰۷

حزب نیاز ملی

حزب نیاز ملی، در تاریخ ۲۲/۱۲/۸۶ با مسؤولیت خانم فاطمه نظری بطور رسمی اعلام موجودیت کرد.

حزب انسجام ملی افغانستان
۱۰ جوزا ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۱۲

حزب انسجام ملی افغانستان

حزب انسجام ملی افغانستان در تاریخ ۲۳/۸/۱۳۸۶ در وزارت عدلیه افغانستان ثبت شده و ریاست شورای مؤسسان آن را دکتر نجیب الله صادق مدبر به عهده دارد.

نام و نام خانوادگی
ایمیل