نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
۱۲
شیخ نادرعلی مهدوی درگذشت + زندگینامه
۲۰ میزان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۸

شیخ نادرعلی مهدوی درگذشت + زندگینامه

شیخ نادر علی مهدوی، از چهره‌های مؤثر و مطرح جهاد و سیاست افغانستان به دلیل بیماری درگذشت.

زندگینامه «سید حضرت گل رضوانی»
۸ سرطان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۴

زندگینامه «سید حضرت گل رضوانی»

شخصیت اجتماعی، فرهنگی، مجاهد و مداح برازنده جناب آقای کربلایی سید حضرت گل رضوانی، فرزند سید احمد شاه در سال ۱۳۳۹ در شهر کابل در یک خانواده مذهبی سنگلاخی دیده به جهان گشود.

میر فخرالدین آغا+فیلم
۱۹ میزان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۶

میر فخرالدین آغا+فیلم

این صوفی وارسته، کار با اهل طریقت را در ابتدا با شرکت در مراسم خانقاه خلیفه بابه‌جان و خلیفه صاحب محمدعلی‌جان آغا فرزند خلیفه صاحب قربانعلی، در منطقۀ ویسل آباد چهاردهی، زمانی‌که دانش‌آموز مکتب حربیه بود آغاز کرد و همراه با جوانان اهل طریقت ذکر شریف «الهم صل علی محمد و آل محمد» را می‌خواند.

ویدئو/سی و هشتمین سالروز شهادت علامه سید اسماعیل بلخی
۲۴ سرطان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲

ویدئو/سی و هشتمین سالروز شهادت علامه سید اسماعیل بلخی

در افغانستان معاصر طی دوصدسال گذشته هیچ شخصیتی در این کشور ظهور نکرده است که مانند علامه بلخی رهبر و پیشوای مذهبی و اجتماعی جامع و افغانستان شمول، محبوب همه قشرها مردم از هر قوم و منطقه و مذهب، آزادی‌خواه ستم ستیز، شاعر انقلابی، عالم و عارف بیدارگر و سیاست‌مدار شجاع، متعهد و شریعتمدار باشد.

استاد شهید سید علی‌آقا بلخی
۱۹ اسد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۷

استاد شهید سید علی‌آقا بلخی

«شهید استاد سید علیرضا بلخی» معروف به «سید علی‌آقا بلخی» از جمله انسان‌های فرهیخته و صاحب نامی بود که به ناحق در 22 جوزای سال 1358اسیر دام دژخیمان وطن شد.

خلیل الله خلیلی از زبان خودش
۱۹ دلو ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۸

خلیل الله خلیلی از زبان خودش

من نمی دانم که این زندگی خودم را زندگانی نام گذارم یا مرگ، هنوز حل نشده است که این خواب عدم که مادر آنجا میرویم زندگانی حقیقی آنجاست یا این که چند روز در اینجا سرگردان و آواره هستیم

یدیعوت آحارانوت: عملیات حزب‌الله در قنیطره شکستی برای اسرائیل بود
۹ دلو ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۲

یدیعوت آحارانوت: عملیات حزب‌الله در قنیطره شکستی برای اسرائیل بود

پیام آفتاب: به دنبال کمین موفقیت‌آمیز حزب‌الله لبنان و انهدام کاروان خودروهای اسرائیل، از شب گذشته آرامشی شکننده در منطقه مرزی جنوب لبنان به ویژه محور مزارع شبعا حکمفرما شده است و هواپیماهای شناسایی رژیم صهیونیستی شب گذشته به شکل پرحجم در آسمان منطقه گشت زنی می کردند.

برهان‌الدین ربانی
۳۰ سنبله ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۲

برهان‌الدین ربانی

پیام آفتاب: برهان‌الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، رئیس جمهور سابق افغانستان و نماینده مجلس نمایندگان افغانستان در ۲۹ سنبله ۱۳۱۹ در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان افغانستان متولد شد.

احمدشاه مسعود
۱۴ سنبله ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۶

احمدشاه مسعود

احمدشاه مسعود در سالهای جنگ حکمتیار علیه کابل و دولت مجاهدین بارها تلاش کرد تا از راه مذاکره و تفاهم او را از تداوم جنگ بازدارد. مسعود در جوزای ۱۳۷۱ با قبول هرگونه خطری به منطقه ی تحت کنترول نیروهای حکمتیار در شرق کابل رفت و با او معاهده ی صلح و ختم جنگ را امضاء کرد. وقتی بر اساس این معاهده که حکمتیار ...

محمد عالم افتخار
۱ سنبله ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۰

محمد عالم افتخار

آقاي عالم افتخار در نوشته هایش به درد و آلام مردم و جامعه اشاراتی دارد. داستانهایش رنگ و بوی اجتماعی دارد. یک اثر او تحت عنوان «دیوهای چرمین کمر» که شامل چند نمایشنامه است، در سال ۱۳۶۱ ش. از طرف وزارت اطلاعات و کلتور چاپ شده است. چند داستان او در کتاب به نام «گذرگاه آتش» از طرف انجمن نویسندگان افغانستان ...

سید عبدالعظیم مبین
۲۹ عقرب ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۳

سید عبدالعظیم مبین

مبین از بدو تأسیس مرکز فرهنگی ایمان، در این مرکز به انجام فعالیت‌های دینی تبلیغی و فرهنگی مشغول بوده و در کشور هلند در خدمت اسلام و مسلمین قراردارد. او بر علاوۀ هلند، در سایر کشورهای اروپایی به تبلیغات دینی پرداخته و در ایجاد بعضی مراکز دینی در اروپا سهم بسزای داشته است.

دکتر سید عبدالحمید معصومی
۹ میزان ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۴۷

دکتر سید عبدالحمید معصومی

دکتر معصومی علاوه بر این که یک پزشک متخصص و مورد احترام جامعۀ پزشکی است، یک اسلام شناس، مفسر قرآن و نهج البلاغه، سخنران و مبلغ شهیر است که در امور سیاسی و اجتماعی نیز فعال و صاحب نظر می باشد.

شیخ محمدباقر باقری
۹ میزان ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۱۹

شیخ محمدباقر باقری

جناب حجت الاسلام شیخ محمدباقر باقری، مرد متدین، آگاه، صبور، وطن دوست و مجاهدی است که عمر شریف خود را تاکنون در راه تبلیغ اسلام و مکتب ا هلبیت(ع) و خدمت به مردم سنگلاخ سپری کرده است. او در سخت‌ترین شرایط در کنار مردم باقی ماند و لحظه‌ای وطن را برای نجات جان و آسایش خود ترک نکرد.

سيدعبدالحميد مروج
۳۱ سنبله ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۰۴

سيدعبدالحميد مروج

شهید معصومی اين خطيب توانمند جمعه و جماعات نقش بسيار موثر در حاكم شدن وحدت بين احزاب سياسي، مهاجرين و انصار و پرهيز از افراطي گري‌هاي مذهبي و ديني داشت. ايشان مبارزات جامعي را بر عليه فرقه هاي انحرافي درويش مآبي و صوفي گرايي در شهر یاسوج آغاز کرد كه منجر به جلوگيري از اشاعۀ بيشتر و بازگشت تعدادي از ...

واعظی‌سنگلاخی
۳۰ اسد ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۴۶

واعظی‌سنگلاخی

سید محمدباقر واعظی مجاهد مخلص و وارسته‌ای بود که ضمن حضور در معرکه و فرماندهی عملیات‌های نظامی علیه پوسته‌های نیروهای اشغالگر روسی و متحدان داخلی شان در پغمان و درۀ میدان، و مقاومت در برابر حملات روسها به سنگلاخ، دفاع از شرف و عزت مردم سنگلاخ در برابر نیروهای بی‌بند و بار و متجاوزین مجاهد نما از پغمان ...

عالمی بلخی
۲۴ اسد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۱

عالمی بلخی

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین عالمی بلخی،یکی از چهره‌های شناخته‌شدۀ سیاسی،اجتماعی و فرهنگی افغانستان، سنگلاخی تبار و از اولادۀ «سیدشاه قباد ولی» جد سادات حسینی نسب سنگلاخ می‌باشد.

بتول سیدحیدری
۶ حمل ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۸

بتول سیدحیدری

خانم بتول سیدحیدری اصلا از دره صوف ولایت سمنگان افغانستان است که در سال ۱۳۶۱در کشورسوریه به دنیا آمده وهمان جا درس خوانده است. بعد به ایران آمده و ساکن شهر اصفهان شده است. خانم حیدری در رشته‌ی تجربی دیپلم گرفته و داری مدارک فوق دیپلم زبان انگلیسی و لیسانس روانشناسی عمومی و فوق لیسانس روانشناسی بالینی ...

داکتر احمدشاه فرهت
۴ عقرب ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۴

داکتر احمدشاه فرهت

پیام آفتاب: داکتر احمدشاه فرهت، پرشک متخصص اطفال است که در مشهد زندگی می‌کند و امروز به عنوان یکی از پزشکان فوق تخصص در رشته اطفال مشغول به فعالیت علمی و پژوهشی می‌باشد، وی در مصاحبه زیر به جزئیات بیشتری از زندگی خود اشاره کرده‌است.

شهید علوی
۳۱ سنبله ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۰

شهید علوی

نور دعا و نیایش از پایگاه امام مهدی(ع) آسمان و زمین را به هم پیوند می‌داد و اشک های سوزان و ناله های دردمندانه‎ی مجاهدان، فرشتگان را به تعظیم وا می‌داشت و شیاطین را به لرزه می انداخت.افسوس و صد افسوس که بعد از شهادت علوی آن معبد عاشقان الله(پایگاه امام مهدی) جولانگاه جاهلان و فاسدان از خدا بی خبری قرار ...

قنبرعلی تابش
۷ سنبله ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۳

قنبرعلی تابش

پیام آفتاب: یکی از شخصیت های ادبی معاصر که در چند ماه گذشته کنگره های بزرگداشت فراوانی برای وی برگزار شده است، قنبرعلی تابش می باشد،‌ به همین مناسبت زندگینامه وی با استفاده از منابع در دسترس تهیه و تدوین شده است.

۱۲
نام و نام خانوادگی
ایمیل